👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق موتور اشتعال جرقه‌ای

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق موتور اشتعال جرقه‌ای

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏موتور ‏اشتعال جرقه‌ای

‏ریشه لغوی

‏ترکیب اشتعال جرقه‌ای ترجمه واژه انگلیسی «Spark Ignition» ‏است. ‏و به معنای شعله‌ور ساختن یک ‏ماده سوختنی ‏به کمک یک ‏جرقه ‏است.

‏دید کلی

‏شاید تا به حال ‏فندک‌هایی ‏دیده باشید که از آنها برای روشن ‏کردن ‏سیگار ‏و یا ‏آبگرمکن ‏و یا ... استفاده می‌کنند. در این ‏فندک‌ها ابتدا مقداری ‏گاز ‏در هوا پراکنده و با ‏اکسیژن هوا مخلوط می‌شود سپس بلافاصله یک جرقه که معمولا الکتریکی و یا اصطکاکی است ‏ایجاد می‌شود. دمای بسیار بالایی که در جرقه وجود دارد باعث می شود که مخلوط گاز و ‏اکسیژن شعله‌ور شود. در واقع این اشتعال گاز یک اشتعال جرقه ای ‏است.

‏موتورهای اشتعال جرقه‌ای نیز بر اساس همین کلیات کار می‌کنند در این ‏موتورها یک سیستم تغذیه و تنظیم سوخت مخلوط هوا و ماده سوختنی را فراهم می‌کند و به ‏داخل محفظه ‏سیلندر ‏می فرستد. (اینکار بر اثر ایجاد خلا ‏در سیلندر بواسطه پایین رفتن پیستون انجام می شود)، پس از ورود مخلوط مذکور ، ‏پیستون ‏آنرا فشرده می‌کند و در یک لحظه مناسب این مخلوط به وسیله یک

‏2

‏جرقه الکتریکی ‏مشتعل می‌گردد. که باعث آزاد ‏شدن انرژی و راندن پیستون به سمت پایین می‌شود.

‏تاریخچه

‏استفاده از یک جرقه الکتریکی برای شعله‌ور ساختن سوخت موتور اولین ‏بار در سال 1886 میلادی توسط ‏بنز ‏در آلمان انجام پذیرفت. وی با کمک ‏دیملر ‏، اتومبیلی ساخت که به یک آتش زنه ‏برقی مجهز بود. البته قبل از اینها هم در سال 1883 میلادی خود دیملر نیز در این ‏زمینه موتوری ساخته بود که نمونه کامل شده آن در سال 1886 ارائه شد. در سالهای بعد ‏انواع نوآوری‌ها و تغییرات در ساختار مدارهای اشتعال و ایجاد کننده جرقه الکتریکی ‏ایجاد شد که در نتیجه آن استفاده از مدارهای اشتعال فعالی است. به علت گستردگی این ‏مدارات می‌توان آنها را به چهار گروه تقسیم‌بندی نمود.

‏انواع سیستم‌های اشتعال

‏سیستم اشتعال کترنیگ : ‏که شامل ‏باتری - ‏کویل - ‏پلاتین ‏و ‏خازن ‏است.

‏سیستم اشتعال الکترونیکی : ‏که برای قطع ‏و وصل از ‏نیم رساناها ‏استفاه می‌کنند.

‏3

‏سیستم اشتعال القایی : ‏که انرژی اولیه ‏را در یک ‏سیم پیچ ‏ذخیره می‌کند.

‏سیستم اشتعال تخلیه خازنی : ‏که انرژی ‏اولیه را در یک ‏خازن ‏ذخیره می‌کند.

‏ساختمان

‏موتورهای اشتعال جرقه‌ای مرسوم از نوع موتورهای رفت و برگشتی یا ‏پیستونی هستند که دارای ساختمان بخصوصی می‌باشد. (جهت مطالعه ساختمان کلی موتورهای ‏پیستونی به ‏موتورهای ‏احتراق داخلی ‏مراجعه کنید). لیکن یک سیستم تولید جرقه الکتریکی نیز جز منظمات ‏این موتورها می باشد که لاجرم یکی از انواع چهارگانه سیستم‌های اشتعال جرقه‌ای ‏می‌باشد.

‏طرز کار

‏هر موتور پیستونی اشتعال جرقه‌ای صرف‌نظر از اندازه ، مقدار ‏سیلندرها ، مواد استفاده و غیره یکی از دو نوع موتورهای متداول زیر ‏می‌باشد.

‏موتورهای دوزمانه : ‏که موتورهای سیکل ‏دوزمانه هم خوانده می‌شوندن.

‏موتورهای ‏چهارزمانه : ‏که موتورهای سیکل چهارزمانه نیز نامیده می ‏شوند.

👇محصولات تصادفی👇

خواجه نظام الملك طوسي دانلود پاورپوینت مجموعه های برابر و نمایش مجموعه ها ریاضی پایه نهم پاورپوینت مغز و آموزش تحقیق سيستم سوخت پاورپوینت علم سنجي و شاخص های ISI