👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق بمب الکترومغناطیسی

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق بمب الکترومغناطیسی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

17

‏بمب الکترومغناطیسی Electromagenetic Bomb

‏سلاح تازه‌ای که ساخت آن بسیار ساده و تأثیر آن کاملا ‏گسترده است ، اساس و عصاره آن چیزی نیست جز یک پرتو شدید و آنی از ‏موجهای ‏رادیویی ‏یا ‏مایکرو ویو ‏که قادر است همه مدارهای ‏الکتریکی را که در سر راهش قرار گیرد، نابود ‏سازد.

‏تاریخچه

‏توجه به بمبهای الکترومغناطیسی حدود نیم قرن قبل مطرح شد. متخصصان ‏در آن هنگام به این نکته توجه کردند که اگر ‏بمبی ‏هسته‌ای ‏منفجر شود، امواج الکترومغناطیسی که در اثر انفجار پدید می‌آید تمامی ‏مدارهای الکترونیک را نابود می‌سازد. ‏اما مسئله این بود که به چه ترتیب ‏بتوان موج انفجار را ایجاد کرد بدون آنکه نیاز به انجام یک ‏انفجار هسته‌ای ‏باشد؟ ‏دانشمندان ‏می‌دانستند که کلید حل این مسئله در ایجاد پالسهای (تپهای) الکتریکی که با عمر ‏بسیار کوتاه و قدرت زیاد نهفته است. اگر اینگونه پالسها به درون یک آنتن فرستنده ‏تغذیه شوند، امواج الکترومغناطیسی قدرتمندی در فرکانسهای مختلف از آنتن بیرون ‏می‌آیند. هر چه فرکانس موج بالاتر باشد، امکان تأثیر گذاری آن بر مدارهای الکترونیک ‏دستگاهها بیشتر خواهد شد.

19

‏دید کلی

‏در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به ‏دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها ‏تا شبکه‌های مخابراتی و از رایانه‌های بانکها و مؤسسات بزرگ مالی یا نظامی تا ‏دستگاههای نظارت و مراقبت ، نحوه کار ماشینها و ادوات صنعتی همگی متکی به ساختارهای ‏الکترونیک هستند، کاربرد بمبهای الکترومغناطیسی می‌تواند سبب فلج شدن روند زندگی در ‏مناطق بزرگ مسکونی شود. به اعتقاد برخی کارشناسان به نظر می‌رسد کشورهای پیشرفته ‏پیشاپیش چنین سلاحی را تکمیل کرده‌اند و حتی برخی بر این باورند که ناتو در جریان ‏جنگ علیه صربستان از این قبیل بمبها برای تخریب دستگاههای رادار صربها بهره گرفته ‏است.

‏انفجار یک ‏میدان مغناطیسی ‏بسیار نیرومند می‌تواند در ‏کسری از ثانیه آن چنان ‏قدرت الکتریکی ‏بالایی را در کلیه مواد هادی ‏پیرامون خود القا نماید، که به راستی تمام آنها را مختل نموده و از کار بیاندازد. ‏هر چند این میدان مغناطیسی بر روی جسم انسان به عنوان یک هادی الکتریکی نیز موثر ‏می‌باشد. ولی این تأثیر بسیار محدود و مقطعی بوده و بدن جز در موارد خاصی قدرت ‏مقاومت در برابر آن را دارد. در ‏جنگ افزارهای نسل الکترونیک ‏استفاده از سلاح ‏مغناطیسی و ‏امواج ‏الکترومغناطیسی ‏جایگاه ویژه‌ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها ‏بوده است.

‏ماهیت بمب الکترومغناطیسی

‏بمب الکترومغناطیسی در واقع چیزی نیست جز یک ‏شار ‏مغناطیسی ‏فوق العاده‌ای نیرومند که با گسیل امواج پر قدرت (SHF) ‏سوپر فرکانسهای ‏با ‏طول موج ‏بالاتر از ده گیگا هرتز موسوم به ‏امواج میکرو ویو ‏پر قدرت (High Power Microwave) ‏می‌تواند هر گونه دستگاههای الکتریکی یا الکترونیکی واقع در محدوده عمل ‏خود را در یک ‏باند فوق گسترده (uWb) ‏که مخفف عبارت ultra Wide band ‏می‌باشد، فلج نماید.

19

‏روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در ‏یک زمان تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهانی سوخته و از کار بیافتد ‏و تمام دستگاههای خاموش نیز در آن واحد روشن شده و پس از چند لحظه آنها نیز بسوزند. ‏در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر ، در کسری از ثانیه یک ‏تا دو میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه ‏سیستمهای مخابراتی ‏و ‏رادیویی ‏و ‏تلویزیونی ‏را از کار بیاندازد.

‏برق شهر ‏قطع می‌گردد، مدار الکتریکی همه ‏رایانه‌ها می‌سوزد. تمام ‏باتریها ‏و ‏خازنها ‏منفجر می‌شوند. ‏لامپ ‏تصویر ‏همه ‏تلویزیونها ‏و مانیتورهای خاموش یا روشن نورانی شده و می‌سوزد. همه ‏موتور ‏الکتریکی ‏با آخرین دور ، همه و همه از کار می‌افتند و ناگهان شهر در قهقرا فرو ‏می‌رود. سیستمهای گرمازایی و سرمازایی ، ‏پمپهای آب ‏و حتی ساعتهای مچی نیز از کار ‏می‌افتند.

‏شهر بدون ‏الکتریسیته ‏، موتور ، ‏باتری ‏، ‏مخابرات ‏و حرکت کاملا فلج می‌شود. همه این ‏اتفاقات با ‏سرعت ‏نور ‏یعنی کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان ‏مغناطیسی آن اتفاق می‌افتد. با این حال سلاح مغناطیسی را می‌توان یک اسلحه انسانی ‏نیز به حساب آورد. چرا که به ساختمانها و انسانها کمترین آسیب را می‌رساند.

‏کدام موج در نقش بمب ظاهر می‌شود؟

‏بزودی این نکته روشن شد که مناسبترین ‏امواج الکترومغناطیسی برای ساخت بمبهای الکترومغناطیسی ، امواج با فرکانس در حدود ‏گیگا هرتز است. این نوع امواج قادرند به درون انواع دستگاههای الکترونیک نفوذ کنند ‏و آنها را از کار بیندازند. برای تولید امواج با فرکانس گیگاهرتز نیاز به تولید ‏پالسهای الکترونیکی بود که تنها 100 پیکو ثانیه تدوام پیدا کنند. یک شیوه تولید این ‏نوع پالسها استفاده از دستگاهی به نام «‏مولد ژنراتور ‏مارکس» ‏بود. این دستگاه عمدتا متشکل است از مجموعه بزرگی از خازنها که ‏یکی پس از دیگری تخلیه می‌شوند و نوعی ‏جریان ‏الکتریکی ‏موجی شکل بوجود می‌آورند.

‏با گذراندن این جریان از درون ‏مجموعه‌ای از کلیدهای بسیار سریع می‌توان پالسهایی با دوره زمانی 300 پیکوثانیه ‏تولید کرد. با عبور دادن این پالسها از درون یک آنتن ، امواج الکترومغناطیسی بسیار ‏قوی تولید می‌شود. مولدهای مارکس سنگین هستند اما می‌توانند پشت سرهم روشن شوند تا ‏یک سلسله پالسهای قدرتمند را به صورت متوالی تولید کنند. این نوع مولدها هم اکنون ‏در قلب یک برنامه تحقیقاتی قرار دارند که بوسیله نیروی هوایی آمریکا کانزاس در دست ‏اجراست.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تورم و دلایل ایجاد آن در اقتصاد ایران پاورپوینت ماشینهای کنترل عددی پاورپوینت آلمان مبانی نظری و پیشینه جهت گیری هدف دانلود پاورپوینت مهندسی سیستم