👈 فروشگاه فایل 👉

خرده اقلیم 8 ص

ارتباط با ما

... دانلود ...

خرده اقلیم 8 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏خرده اقليم (ميكروكليمايت)

‏به قسمتي از يك اقليم گفته مي‏‌‏شود كه داراي شرايط آب و هوايي كاملاً يكساني مي‏‌‏باشد. در مناطقي كه با خرده اقليم مواجه هستيم عموماً عوارض جغرافيايي وجود ندارند. در ضمن واضح است كه هميشه مساحت خرده اقليم كوچكتر از منطقه اقليمي مي‏‌‏باشد‏.

‏نكته: گاهي اوقات در شهرهاي بزرگ چند خرده اقليم وجود دارد.

‏اشعه‏‌‏هاي منعكس شده از ساختمان‏‌‏ها به آسمان

‏قسمتي از اشعه‏‌‏هاي تابيده شده از خورشيد توسط سطوح مختلف ساختمان‏‌‏ها منعكس مي‏‌‏شوند كه اين مسأله نقش بسزايي را در دفع حرارت از ساختمان به عهده دارد. بدين معني كه مي‏‌‏توان مثلاً در مناطق گرم و خشك جداره‏‌‏هاي خارجي بنا را از مصالح با رنگ و روشن و به صورت صاف و صيقلي انتخاب كرد تا حرارت كمتري به ساختمان منتقل شود.

‏اشعه‏‌‏هاي منعكس شده از زمين با طول موج بلند

‏سطح كره زمين از مصالح گوناگون تشكيل شده است كه رفتار هر يك از اين سطوح در برابر تابش پرتوهاي خورشيدي متفاوت است. برخي از اين مصالح اكثر پرتوهاي دريافتي را منعكس مي‏‌‏كنند و برخي ديگر اكثر اين پرتوها را به خود جذب مي‏‌‏كنند و باعث بالا رفتن دماي خود مي‏‌‏شوند.

‏رطوبت

‏يكي از عوامل اقليمي كه در نوع اقليم هر منطقه نقش مهمي دارد ميزان رطوبت در هواي آن منطقه مي‏‌‏باشد. رطوبت موجود در هوا با توجه به خاصيت آب كه ظرفيت گرمايي ويژه بالايي دارد مي‏‌‏تواند در كاهش يا افزايش دماي محيط، اختلاف دماي كم يا زياد بين شب و روز و كلاً شرايط آسايش انسان بسيار مؤثر باشد.

‏اساساً آب به سه حالت در طبيعت ديده مي‏‌‏شود (جامد، مايع و گاز). منظور از رطوبت ميزان بخار آب موجود در هوا مي‏‌‏باشد. جالب توجه است كه بخار آب بخشش بسيار كوچكي از كل هوا (آتمسفر) مي‏‌‏باشد (حدوداً 2 درصد). اما از لحاظ تأثيرگذاري در شرايط آب و هوايي تأثير بسيار قابل توجهي دارد. زيرا رطوبت موجود در هوا در ميزان تابش اشعه خورشيدي و تشعشع زميني بسيار مؤثر است. اگر ميزان رطوبت در هوا بالا باشد، بخشي از تابش اشعه‏‌‏هاي خورشيدي منعكس شده و به منطقه مورد نظر نمي‏‌‏رسند.

‏همانطور كه گفته شد در مبحث اقليم و هواشناسي آنچه حائز اهميت است مبادلات انرژي گرمايي در مواقع تغيير حالت آب مي‏‌‏باشد. بدين صورت كه مثلاً وقتي آب در حال تبخير شدن است نياز به انرژي گرمايي دارد. اين انرژي را از محيط اطراف كسب مي‏‌‏كند كه اين امر در اقليم گرم و خشك بسيار اهميت دارد. زيرا آب گرماي محيط اطراف و همچنين سطح بدن انسان را گرفته و تبخير مي‏‌‏شود كه موجبات خنك شدن محيط و بدن انسان را فراهم مي‏‌‏كند.

‏اكثر رطوبت موجود در هوا در لايه‏‌‏هاي نزديك به زمين مي‏‌‏باشد و با افزايش ارتفاع، ميزان بخار آب موجود در هوا به شدت افت مي‏‌‏كند. بالاخص از ارتفاع 5000 متر به بالا كاهش ميزان رطوبت بسيار سريع و چشمگير مي‏‌‏باشد. در اكثر نقاط كره زمين ميزان رطوبت تقريباً ثابت است كه از سطح درياها و اقيانوس‏‌‏ها بخار شده و در سطح كره زمين پخش مي‏‌‏شود كه با فرآيند بارندگي دوباره به درياها و اقيانوس‏‌‏ها برمي‏‌‏گردد. اين چرخه طي فصول مختلف تكرار مي‏‌‏شود.

‏تقليل دادن شدت بار

‏1- با استفاده از بادشكن‏‌‏ها (بوته و گياه، ديوارهاي ضخيم آجري، كاشت درختان بلند با رعايت فواصل معلوم در نزديكي بناها) مي‏‌‏توان از وزش مستقيم باد به ساختمان تا حدودي جلوگيري نمود.

‏2- با كاشت درخت به صورت رديف‏‌‏بندي‏‌‏هاي منظم و درختكاري پراكنده در بين آن‏‌‏ها (از فاصله‏‌‏هاي دور تا نزديك ساختمان) از شدت باد به مقدار زياد كاسته مي‏‌‏شود. ميزان اين كاهش به 50 تا 66 درصد مي‏‌‏رسد.

‏ساخت موانع آجري و يا ديوارهاي خشتي و گلي ضخيم بايد به گونه‏‌‏اي باشد كه در فصول گرم سال مانع از رسيدن بادهاي خنك‏‌‏كننده و نسيم‏‌‏هاي ملايم به ساختمان نگردد.

‏3- در مناطق خشك كويري حركت باد، ماسه‏‌‏هاي روان را به درون مناطق مسكوني مي‏‌‏برد كه اين مورد سلامت انسان‏‌‏ها را به خطر مي‏‌‏اندازد. براي كاهش مورد ياد شده بايد به صورت كمربندي در اطراف روستاها و شهرها، درختان كاج را كاشت.

‏در شهر مرزي خواف اين مورد به چشم مي‏‌‏خورد.

‏4- در مناطق بادگير بايد دست‏‌‏انداز پنجره‏‌‏ها بيش از يك و نيم متر باشد تا كوران هوا و باد باعث اختلال در نظم زندگي و فضاهاي داخلي ساختمان‏‌‏ها نشود. در صورتي كه حركت بازشو پنجره، در جهت محور افقي باشد، وزش باد و كوران به ميزان چشم‏‌‏گيري به داخل فضاها كنترل مي‏‌‏گردد.

‏در ميان اين دانشمندان يك دانشمند اتريشي به نام ‏«‏كوپن‏»‏ يك تقسيم‏‌‏بندي ارائه كرده كه امروزه تقسيم‏‌‏بندي وي يك از متداول‏‌‏ترين سيستم‏‌‏هاي تقسيم‏‌‏بندي اقليمي در جهان مي‏‌‏باشد. وي تقسيم‏‌‏بندي خود را براساس رشد و نمو انواع گياهان تنظيم كرده است كه عبارت است از:

‏اقليم گرم و مرطوب

‏در اين اقليم فصل زمستان مشاهده نمي‏‌‏شود. به نحوي كه ميانگين دماي هوا در سردترين ماه سال بيش از 18 درجه سانتي‏‌‏گراد است. از ويژگي‏‌‏هاي ديگر اين اقليم ميزان بارندگي زياد سالانه مي‏‌‏باشد.

‏اقليم گرم و خشك

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت دیپلماسی آمریکا در قرن 21 پاورپوینت در مورد اقدام پزوهی و کاربرد آن در آموزش وتدریس پاورپوینت در مورد زیست و ازمایشگاه تجربی غدد درون ریز (تحقیق داش آموزی) دانستنیهای ورزش پاورپوینت انواع مخازن زیر زمینی و نمودار های فازی