👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت سیاستهای جمعیتی و زاد و ولد

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت سیاستهای جمعیتی و زاد و ولد

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..ppt) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 10 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..ppt) : 

2.سیاستهای جمعیتی و زاد و ولد

در زمانهای گذشته به علت بالا بودن میزان مرگ و میر،عقاید رایج نسبت به جمعیت موافق با سیاستهای مرتبط با افزایش موالید بود ،با انکه این سیاستهای به صورت عملی اجرا نمیشد اما عقاید موافق با افزایش موالید را از طریق تقویت ارزشها و هنجارها ی مرتبط پشتیبانی میکرد.

به علت افزایش فزاینده جمعیت جهان در 50 سال گذشته سیاستهای مرتبط با کاهش موالید از اهمیت زیادی بویژه در کشورهای در حال توسعه، برخوردار گردید.

بر اساس بررسی سازمان ملل در سال 1990،از 169 کشور مشمول این بررسی ،66 کشور دارای سیاستهای مرتبط با کاهش باروری ،17 کشور دارای سیاستهای مرتبط با ثبات باروری و 20 کشور نیز در حال اجرای سیاستهای برای افزایش باروری بودند.بقیه کشورها هیچ مداخله ای را در این زمینه انجام نمیدادند.تمامی کشورهای دارای سیاست مخالف با افزایش موالید جزو کشورهای در حال توسعه بودند.

سیاستهای موافق با کاهش موالید و باروری در ابتدا با نظریه کنترل موالید شروع شد.در کنترل موالید هدف عمدتا دخالت صریح و قاطع دولت در کاهش موالید است.در این مورد میتوان از سیاست تک فرزندی کشور چین نام برد.این سیاست عمدتا در زمانی اجرا میشود که رشد جمعیت در حد بالایی قرار داشته عدم تعادل بین تغیرات جمعیتی و اقتصادی و اجتماعی مرتبط با توسعه نیز شدید است.از انجا که این نوع سیاست کاهش باروری عمدتا قهری بوده و با اگاهی خانواده ها و اختیار افراد هماهنگ نیست ،اعمال ان مخالفتهایی را در بر داشته است.

با تعدیل این سیاست و افزایش نقش خانوادها و افراد در انجام ،مفهوم تنظیم خانواده یا برنامه ریزی خانواده پایدار شد.هدف عمده این سیاست هماهنگی بین امکانات خانواده و تعداد فرزندان است.این سیاست از طریق ارائه خدمات تنظیم خانواده و ارزیابی اثر بخشی این خدمات جهت بهبود نوع و نحوه ارائه خدمات اعمال میشود.

تنظیم خانواده بر خلاف کنترل موالید،میتواند موجب کاهش ،افزایش و ثبات باروری میشود.هر چند هدف تنظیم خانواده فقط کاهش موالید نیست ،اما اعمال ان در کشورهای دارای باروری بالا به کاهش با روری و زادو ولد منجر میشود .این به این جهت است که در این کشورها به علت باروری بالا و توان اقتصادی ضعیف خانوادها ایجاد تعادل بین امکانات و تعداد فرزندان باید از طریق کاهش تعداد فرزندان باشد.در سال 1989 از 98 کشور مورد ارزیابی ، برنامه ها در 14 کشور موثر،در 29 کشور متوسط ، در 38 کشور کم اثر و در 17 کشور خیلی کم اثر یا بی اثر ارزیابی شد.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت مدیریت پورتفولیوی پروژه دانلود پاورپوینت ویژگی های انسانی و اقتصادی آسیا درس هجدهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم گیاهان دارویی همدان پاورپوینت مبانی آناتومی گیاهان تحقیق در مورد موانعه شكل گيري احزاب سياسي