👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت تعریف و تاریخچه سیمان

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت تعریف و تاریخچه سیمان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..ppt) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 15 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..ppt) : 

تعريف سيمان

کلمه سیمان از یک لغت لاتین به نام سی منت گرفته شده است و ماده ای است که دارای خاصیت چسبانندگی مواد به یکدیگر است و در حقیقت ، واسطه چسباندن است .

  بر ايـن اسـاس سيمـان ترکيـبى اسـت از اکسـيد کلسـيم( آهـک ) با سـاير اکسـيدها نظير اکسـيد آلومينـيم، اکسـيد سيـليـسيم ، اکسيد آهـن، اکسيد منيزيم و اکسـيدهاى قليايى که ميل ترکـيب با آب داشته و در مجـاورت هـوا و در زير آب بـمـرور سـخت مـى گـردد و داراى مقاومت مى شود   با توجه به مشـخصه فوق سيـمان مى تواند داراى ترکيبات متفـاوتى باشد و اصولا جز   ملاتهاى آبى محسوب مى گردد .

تاريخچه سيمان

با توجـه به اشـاره اى که به ريشـه کلمه سيمـان شـد و با توجه به اينـکه سابقه ساخت آهک به زمانه قديم ( بيش از دو هزار سال پيش ) بر مى گـردد، مى تـوان ريشه و سابقه توليد سيمان ( منظور سيمان طبيعـى ) را چيزى در حد تاريخ تولـيدآهک دانـست. در سيمـان طبيعى از گرد حاصل از خاکستـــر آتشـفشان و سنگهاى آتشفشاني    Volcanic Tuffor pozzolana   و مخلوط کردن اين گرد با آهک شکفته استفاده مى شود.تا پايان نيمه اول قرن هجدهم، عواملى که ايجاد خاصيت هيدروليکى و چسبندگى در برخى مواد مى کرد در پرده اسرار بود تا اينکه يک مهندس انگليسى به نام جان اسميتون به خواص مهم ترکيبات موجود در خاک رس و خاصيت سخت شدن اين ترکيبات پى ب رد.

اولین بار در سال 1824 ، سیمان پرتلند به نام "ژوزف آسپدین" که یک معمار انگلیسی بود، ثبت شد. به لحاظ شباهت ظاهری و کیفیت بتن‌های تولید شده از سیمانهای اولیه به سنگهای ناحیه پرتلند در انگلیس ، اینگونه سیمان به نام سیمان پرتلند معروف شد و تا به امروز برای سیمانهایی که از مخلوط نمودن و حرارت دادن مواد آهکی و رسی و مواد حاوی سیلیس ، آلومینا و اکسیدآهن و تولید کلینکر و نهایتا آسیاب نمودن کلینکر بدست می‌آید، استفاده می‌شود.

نحوه توليد سيمان

اساسا سیمان با آسیاب نمودن مواد خام از قبیل سنگ و آهک و آلومینا و سیلیسی که به صورت خاک رس و یا سنگهای رسی وجود دارد و مخلوط نمودن آنها با نسبتهای معین و با حرارت دادن در کوره‌های دوار تا حدود 1400درجه سانتی‌گراد بدست می‌آید. در این مرحله ، مواد در کوره تبدیل به گلوله‌های تقریبا سیاه رنگی می‌شوند که کلینکر نامیده می‌شود .

کلینکر پس از سرد شدن ، با مقداری سنگ گچ به‌منظور تنظیم گیرش ، مخلوط و آسیاب شده و پودر خاکستری رنگی حاصل می‌شود که همان سیمان پرتلند است. با توجه به نوع و کیفیت مواد خام ، سیمان با دو روش عمده‌تر و خشک تولید می‌شود، ضمن اینکه روشهای دیگری نیز وجود دارد. البته امروزه عمومـا از روش خشک در تولید سیمان استفاده می‌شود، مگر در مواردی که مواد خام ، روش تر را ایجاب کند، زیرا در روش خشک ، انرژی کمتری برای تولید مورد نیاز است .

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت آداب نیکان فارسی هشتم درس ششم دانلود پاورپوینت مفاهیم و قواعد سیستمی پاورپوینت در مورد کارگاه آموزش خلاقیت وشیوه های پرورش آن پاورپوینت ادامه بررسي پلان‌ هاي معماري پاورپوینت نوترکیبی ژنهای گیرنده آنتی ژنی