👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق درباره جوشكاري

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق درباره جوشكاري

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 78 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏1

‏فصل اول

‏مقدمه:

‏ در صنعت عصر حاضر ، جوشکاری یک فرایند پیشرفته محسوب می شود . امروزه علم و هنر جوشکاری حوزه وسیعی از تحولات و فرآیندهای مورد استفاده بشر را در بر می گیرد.

‏استفاده از این متد در‏ قطعات بسیار ظریف الکترونیکی تا ‏به سازه های عظیم فلزی رایج می باشد و همین ا‏مر سبب گشوده شدن راههای جدیدی به‏ صنعت نوین و اتوماسیون سیستم ها رایج گردیده است . استفاده از تجهیزات مکانیزه و نیمه مکانیزه جوشکاری سبب آزادی قشر وسیعی از نیروی انسانی و نیز صرفه جویی اقتصادی شده و موجبات ترقی ممالک ‏صنعتی فراهم نموده است.

‏انواع جدید سازه ها و طرحهای مدرن مشتمل بر استفاده ی وسیعی از فلزات کمیاب و نسوز یا دیرگداز نظیر مولیبدن، تنگستن ، تانتال و زیرکونیم می باشد .

‏در عین حال با تمام صفات بارز این فلزات ، وقتی به شرایط بحرانی فشار و حرارت بالا بر می خوریم ، این فلزات دیگر جوابگوی نیاز ما نخواهندبود.

‏در این هنگام ، علم آلیاژ بهه کمک می آید. در این میان متخصصان جوشکاری با مسایل فراوانی روبرو هستند که خلق انواع جدید فرآیندهای مورد استفاده در جوش آلیاژ و نیز طراحی تجهیزات مورد نیاز از آن جمله است.

‏جدا از این مساله که نقطه جوش فلزات آلیاژهای بالاست، میل شدید ترکیب آنها در دماهای بالا از مسائل جدی در امر جوشکاری به شمار می آید . لذا بسیاری از متدهای جوشکاری نظیر جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود دستی ، و ایجاد حوضچه ی مذاب ، دیگر جوابگو نخواهندبود.

‏اصولاً در این موارد از متدهای مخصوص استفاده می شود و یا برای یک زمان کوتاه تا درجه ی حرارت بسیار بالا بطور نقطه ای تحریم و در یک حفاظ ( برای عدم دسترسی به هوای اتمسفر ) با سرعت فراوان عمل جوشکاری انجام می شود .

‏2

‏ عمل حفاظت معمولاً توسط محفظه های هوای پرشده توسط گاز بی اثر صورت می گیرد . اما دستیابی به این گازها بسیار گران و مشکل است و وجهه ی اقتصادی ندارد.

‏در سالهای اخیر ، متدهائی برای غلبه بر مشکلات جوش الکترودی ابداع شده که اهم آنها عبارتند از‏:‏

‏استفاده از پرتو الکترونی ((electron Beam‏ ))

‏استفاده از ‏پرتوهاي ‏همسان نورانی ((Conerent light Bean‏ ))

‏جوش نفوذی ((Diffusion Welding‏ ))

‏جوشکاری ‏سر‏د‏ فلزات ‏((Cold Welding of metals‏ ))

‏جوشکاری مافوق صوت، جوش اصطکاکی ، انفجاری ، حالت جامد و ...

‏پرتوهای الکترونی با دربرداشتن مقادیر متنا‏ب‏هی انرژی ، نفوذ و امتزاج خوبی را برای قطعات سنگین و بزرگ فراهم می کند و بدین وسیله یک جوش مقاوم و در عین حال ظریف و متمرکز ایجاد می نماید . البته میزان انرژی صرف شده در این متد ، تا 10 برابر قوس الکتریکی می باشد ، و به این وسیله ، به طور موفقیت آمیزی می تواند فولادهای آلیاژی تا ضخامتmm‏ 100 را اتصال و دهد و نیز برای جوشکاری غیر فلزی هم بکار رود.

‏پرتوهای همسان نوران یا طیفالیرز، با دربرداشتن مقادیر انبوهی از انرژی ، قابلیت اتصال مواد مختلف را افزایش داده اند.

‏تا عصر حاضر ، عمل جوش از طریق گرم کردن فلز تا حد جوش ( ‏جوش ذوبی ) و ذوب شدن آن و و امتزا‏ج در فلز درهم صورت می گرفته است . امروزه دانش پیوندهای بین اتمی فلزات امکان استفاده از فرآیندهای مولکولی و اتمی را بجای متدهای پیشین فراهم آورده است.

‏3

‏اتصال سرد ، جوش مافوق صورت ، جوش اصطکاکی ، انفجاری و جوش نفوذی از این جمله اند . وجه مشترک تمام این متدها در شکل فیزیکی ، تشکیل نوعی پیوند فلزی سیاه دو سطحی است که بایستی به هم متصل شوند ؛ در نتیجه ی تغییر شکل پلاستیک ، در عین جامد بودن فلز ، اتصال انجام می گیرد .

‏مهمترین خصوصیت این متدهای جوش در مقایسه با جوش ذوبی ، امکان فرآیند اتصال در فلزات غیر همجنس بفرم جامد می باشد که در جوش ذوبی ، کاملاً محال می نماید.

‏این فرایندها بخصوص در قطعات دقیق ‏با تلرانس‏ خیلی کم ، ارزشمند مح‏س‏و‏ب‏ ‏شده‏ و همان پرداخت نهائی در حین جوشکاری ، حفظ می شود .

‏قطعه جوش داده شده در روشهای مذکور ، عاری از هرگونه تنش های داخلی ‏بوده‏ و نیاز به عملیات حرارتی و کار مکانیکی ( پرداخت ، فرم دهی و ... ) نخواهد داشت .

‏همچنین در شرایطی که استفاده از پلیمرها بجای فلزات ، بسیار مورد توجه است ، می توان بوسیله ی این روشها ( گازهای داغ ، اشعه ماوراء بنفش ، امواج مافوق صوت و ...) پلیمرها را جوش داد.

‏1-1 تعریف وطبقه بندی جوشکاری‏:

‏ جوشکاری فرایندی است که در آن ، اتصالی از ‏ن‏وع ‏دائم‏ ، بواسطه ی پیوندهای پایدار بین اتمی ، میان دو یا چند سطح مختلف انجام می شود و زمینه ی این عمل ، گرم شدن موضعی یا کلی و در نتیجه ی آن تغییر شکل دائم یا جزئی می باشد .

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت تکنیک های خلاق حل مسئله تحقیق سلول و بافت نمونه پروپوزال رشته مدیریت اجرایی مبانی نظری اهمال کاری شغلی پاورپوینت در مورد بازيابي سريع داده ها مرتب سازي